وبلاگ

چطور از بازاریابی افراطی جلوگیری کنیم؟

  |   مقالات   |   بدون دیدگاه

بازاریابی برای یک سازمان مدرن بسیار حیاتی است. اما این امکان وجود دارد که بیش از حد فعالیتهای بازاریابی داشته باشید. شما همانطور که ممکن است محصولات و یا خدمات خود را کمتر بازاریابی کنید ممکن است افراط هم بکنید. عواقب ناشی از بازاریابی افراطی بسیار بدتر است. اگر شما کم بازاریابی کنید، مشتریان بالقوه چیزی در مورد شما پیدا نمی کنند و شما فروش را از دست می دهید. اگر به صورت افراطی هم بازاریابی کنید مشتریان بالقوه خود را از دست می دهید چرا که آنها هرگز نمی خواهند با شما معامله کنند.

بازاریابی افراطی همه گیر است و بر خلاف آن بازاریابی تفریطی، غالبا به عنوان یک مشکل شناخته نمی شود. کمپین بازاریابی پاسخ هایی که شما انتظار دارید را نمی دهد و شما متعجب می مانید که چرا اینگونه شد.

 بازاریابی موفق را می توان به عنوان پیام مناسب، برای مشتری مناسب، در زمان مناسب و از طریق رسانه مناسب توصیف کرد. بازاریابی بیش از حد و افراطی به طور معمول شامل ارسال پیام اشتباه در زمان اشتباه است.

رایج ترین شکل از بازاریابی بیش از حد، ارسال پیام های متعدد به یک مشتری از طریق ایمیل است. از همه بدتر ارسال این پیام، بارها و بارها به یک مشتری است. تکرار یک عامل مهم در بازاریابی موفق است، اما تکرار بیش از حد بدتر از تکرار خیلی کم است. برای اینکه مطمئن باشید هر یک از مشتریان و مشتریان بالقوه به تعداد مناسبی پیام شما را دریافت می کنند، می توانید از سیستم Microsoft CRM استفاده نمایید.

پیام های بازاریابیتان را زمانبندی کنید

یکی از راه های مهم برای جلوگیری از بازاریابی بیش از حد و افراطی این است که پیام های خود را زمانبندی کنید. زمانبندی معمول، دو یا سه پیام در هفته اول کمپین است. پس از آن به مدت سه هفته هر هفته یک پیام و سپس هر ماه یک پیام برای حفظ تازگی و یادآوری کسب و کار خود در ذهن مشتری بالقوه ارسال می شود.

این برنامه زمانبندی حداکثری است که برای بسیاری از مشتریان ممکن است زیادی باشد. این امر مهم است که  پاسخ مشتریان به کمپین خود را بررسی کنید. اگر تعداد زیادی از پیام ها خوانده نشده باشد، این نشانه خوبی است که شما بازاریابی بیش از حد می کنید. شما می توانید با سیستم Microsoft CRM خود برنامه زمانبندی مورد نظر خود را طراحی کرده و اجرای آن را به سیستم Microsoft CRM بسپارید.

پیامهایتان را متنوع کنید

قانون کلی خوب این است که هیچ گاه پیام مشابهی را به مشتری بالقوه دو بار ارسال نکنید. پیام های جایگزین در یک بازه زمانی داشته باشید. بدین ترتیب مشتری بالقوه پیام های تکراری را نمی بیند.

پیام هایتان را شخصی سازی کنید

سیستم Microsoft CRM شما گنجینه ای از اطلاعات در مورد مشتریان و مشتری بالقوه هایتان است. از این اطلاعات برای شخصی سازی پیام خود استفاده کنید. نه تنها رابطه ای با مشتری برقرار میکند، بلکه به شما این امکان را می دهد تا پیامتان را به گروههای هدف دقیق تری ارسال نمایید.

البته مانند هر چیز دیگری، این عمل نیز می تواند بیش از حد انجام شود. از همه اطلاعات در مورد مشتری بالقوه استفاده نکنید. اغلب اشاره به مشتری بالقوه به وسیله نام کافی است. اطلاعات بیش از حد وحشت ایجاد می کند. انگار که شما در کمین مشتری بالقوه هستید.

در پیام هایتان رابطه برقرار کنید

شما می توانید از فصل، تعطیلات و یا رویدادهای دیگر برای انتقال حس فوریت به مشتریان بالقوه استفاده کنید. اگر این کار را انجام دهید شما نیاز دارید که بین پیام خود و مشتریان ارتباط برقرار کنید. فروش فوق العاده فصلی یک مثال خوب است.

انگیزه ایجاد کنید

کوپن ها، محصول فوق العاده و سایر برنامه های انگیزشی نه تنها باعث افزایش پاسخ کمپین (Campaign Response) می شود، بلکه آنها در واقع می توانند مشتریان بالقوه را وادار کنند تا به دنبال پیام شما بگردند.

اطلاعات مفید نیز انگیزه ای قوی به شمار می آید. اگر شما به مشتریان بالقوه خود اطلاعاتی را که علاقه مند هستند و می توانند استفاده کنند را ارائه کنید، احتمال بیشتری دارد که مشتری بالقوه پیام  شما را بخواند. مزیت دیگر ارائه اطلاعات به مشتریان این است که شرکت شما به عنوان مرجع شناخته می شود که این اعتبار زیادی را برای شرکت شما به ارمغان می آورد. این امر باعث می شود مشتریان بالقوه به شما اعتماد کرده و مشتاق معامله با شما باشند.

 

کمتر، بیشتر است (Less is More)

در برنامه ریزی کمپین خود، یک رویکرد حداقلی برای تماس با مشتریانتان داشته باشید. شما باید به اندازه کافی با آنها تماس داشته باشید تا پیامهایتان را انتقال دهید و نه بیش از این. بمباران یک مشتری بالقوه با پیام ها نتیجه معکوس دارد. میتوانید از سیستم Microsoft CRM برای کنترل تماسها به مشتریان استفاده کنید.

در نهایت، چیزی برای گفتن داشته باشید

پیام های خود را با دقت به عنوان بخشی ازکمیین تان برنامه ریزی کنید. شما می خواهید مشتری در هر پیام از چیز جدیدی بهره ببرد. شما می خواهید امتیاز جمع کنید نه اینکه با ارسال پیام های متعدد حوصله مشتریان را سر ببرید.

بدون دیدگاه

ارسال یک دیدگاه