وبلاگ

چرا کاربران شما علاقه ای به استفاده از CRM ندارند ؟

  |   مقالات   |   بدون دیدگاه

یکی از چالش های بسیار مهم در هر سازمانی که روی به نرم افزار CRM می آورد، ترغیب کارشناسان و کاربران آن سازمان به استفاده از این سیستم نرم افزاری است. از عمده دلایل این عدم تمایل می توان به سهل الوصول نبودن استفاده از نرم افزار، ترس کاربران از ثبت اطلاعات فعالیت های شان، نداشتن زمان کافی برای کار با نرم افزار و … اشاره کرد. در ادامه این موارد را به صورت دقیق تر بررسی کرده ایم.

زمان و داده ها

نرم افزار CRM تنها زمانی می تواند مفید باشد، که از آن استفاده شود، البته استفاده ی درست. یکی از چالش های مهم، زمان بر بودن وارد کردن داده ها است، و تیم فروش سازمان ها ترجیح می دهد زمان خود را روی فروش و استراتژی های آن متمرکز کند، تا این که داده ها را وارد CRM کند. خوب البته می توان به آنها حق داد، آنها به دنبال فروش بیشتر و کسب در آمد بیشتر هستند.

در بهترین حالت، اگر تیم فروش بخواهد داده های حاصل از فرآیند های فروش، مثل قرار ملاقات، تماس و ایمیل و … را وارد سیستم کند، اطلاعاتی وارد می کند که همیشه تاریخ گذشته است، یعنی دیر وارد سیستم شده و همیشه هم انرژی مثبت غیرواقعی در آن قرار دارد، مثل “دیدار با شرکت X خیلی مفید بود!”

نبود داده های کافی، و درست، باعث می شود مدیران در تصمیم گیری های خودشان اشتباه کنند. بد نیست بدانید که طبق تحقیقی که نتایح آن به تازگی منتشر شده، تمایل تیم های فروش به استفاده از تبلت ۴۰۰ درصد رشد داشته، اما آنها ترجیح می دهند به جای وارد کردن داده های مربوط به کسب و کار و فروش، ایمیل شخصی شان را چک کنند.

اما راهکارهایی وجود دارد که می تواند علاقه تیم فروش را به استفاده از این سیستم بیشتر کند:

سادگی و خودکار بودن: سعی کنید سیستم نرم افزاری CRM تان طوری باشد که وارد کردن داده ها حداقل المقدور خودکار یا ساده باشد.

تشویق کنید: روی این نکته تاکید کنید که استفاده از CRM منجر به فروش بیشتر و کارا تر می شود و در نتیجه درآمد آنها نیز می تواند بیشتر شود.

کاربران کلیدی را پیدا کنید: کاربرانی که بیشترین استفاده از سیستم را می کنند، یافته، و مرتب بازخورد های مربوط به سیستم را از آنها دریافت کنید.

بدون دیدگاه

ارسال یک دیدگاه